За якою ціною передається майно стягувачу після торгів СЕТАМ

Кожна ситуація, що пов'язана з коштами, закінчується завжди одним питанням – яка вартість?

Сьогодні хочемо розглянути питання придбання арештованого майна виконавчою службою. У статті 61 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон) передбачено реалізацію майна шляхом публічних торгів або за фіксованою ціною. Частіше всього реалізація відбувається шляхом публічних торгів на Системі електронних торгів арештованим майном https://setam.net.ua. Хочеться додати, що створення такої системи дало багатьом громадянам доступ до арештованого майна, оскільки раніше були торгівельні організації, які займалися продажем такого майна, і частіше всього вільного доступу для всіх громадян не було. Торги в таких організаціях відбувалися здебільшого в закритому режимі.

Що ж потрібно наразі для продажу арештованого майна. Після проведення виконавчих дій по опису та арешту майна боржника виконавець звертається до незалежного експерта, який проводить оцінку майна та складає звіт, який в подальшому стає підставою для передачі майна на торги. Звісно, законом передбачено оскарження цього звіту сторонами виконавчого провадження. Після передачі пакету документів виконавчою службою до системи вноситься інформація про об'єкт продажу за початковою ціною, яка вказана у звіті про оцінку майна. Оскільки це система торгів, то в інформації про лот зазначено: розмір гарантійного внеску для участі в аукціоні та розмір кроку на аукціоні.

Відповідно до Закону, не реалізоване на електронних торгах нерухоме майно виставляється на повторні електронні торги за ціною, що становить 85 відсотків, а рухоме майно – 75 відсотків його вартості, визначеної в порядку, встановленому статтею 57 цього Закону, тобто від початкової вартості згідно зі звітом про оцінку майна експерта. Система електронних торгів листом повідомляє сторони виконавчого провадження про дату наступних торгів та зміну ціни.

У разі повторної нереалізації майна нерухоме майно виставляється на треті електронні торги за ціною, що становить 70 відсотків, а рухоме майно – 50 відсотків його вартості, визначеної в порядку, встановленому статтею 57 цього Закону, тобто, знову ж таки, від початкової ціни звіту про оцінку майна, здійснену експертом.

За Законом у разі нереалізації майна на третіх електронних торгах виконавець повідомляє про це стягувача і пропонує йому вирішити питання про залишення за собою нереалізованого майна, крім майна конфіскованого за рішенням суду. Для роздумів у стягувача є 10 робочих днів з дня отримання повідомлення від виконавця, та у разі позитивного рішення повинен в цей термін письмово повідомити виконавця, в іншому ж випадку виконавець знімає арешт з цього майна та повертає його боржнику. На практиці зустрічались випадки, коли виконавець після перших і других торгів повідомляв стягувача про наміри залишити майно за собою.

Головне питання, яке виникає у стягувача або його представника, за якою ціною йому передається таке майно. Так от в Законі чітко передбачено, що майно передається стягувачеві за ціною третіх електронних торгів або ж за фіксованою ціною. Саме цей момент і викликає сумніви у більшості, скільки залишиться ще стягувати боргу. У разі якщо майно, яке було винесено на третій аукціон, перевищує суму, яку потрібно стягнути, то стягувач повинен різницю суми від стартової ціни третіх електронних торгів та суми, яка підлягає стягненню, перерахувати на депозитний рахунок служби.

За фактом передачі такого майна стягувачеві, виконавець виносить постанову та складає акт. Вищевказані документи дають право для подальшого звернення до органів з питань реєстрації права власності для оформлення відповідних документів на нового власника.

У разі виникнення будь-яких питань на різній стадії виконавчого провадження Ви завжди зможете отримати кваліфіковану консультацію, заповнивши форму на сайті http://www.e.mak-mel.com.

Галас Павло