Порядок стягнення аліментів за новими законами

У всі часи стягнення аліментів на дитину вважалося не простою темою. Пощастило тим сім'ям, яким вдалося дійти згоди і мирно домовитися про суму, проте більшості доводиться стикатися з ухиленням від сплати аліментів одного з подружжя.

Як відбувається стягнення аліментів?

Згідно з чинним законодавством України можна стягнути аліменти на дитину двома способами:

- через судові інстанції;

- за добровільною згодою сторін, яка повинна бути нотаріально завіреною.

Найчастіше домовитися мирно у батьків не виходить і тоді рішення про суму аліментів залишається на розсуд суду. Саме ця інстанція має право встановити розмір аліментів і видати виконавчий лист про стягнення грошей.

Проте розвиток законодавства не стоїть на місці, і сьогодні вже є зміни щодо стягнення аліментів. Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо покращення захисту права дитини на належне утримання» № 4928 вносяться зміни до Сімейного та Цивільно-процесуального кодексу, закону «Про судовий збір», а саме:

- визначення правового режиму аліментів, як власності дитини;

- відступу судом від засади рівності часток подружжя у спільному майні у разі ухилення одним із них від виконання своїх обов'язків з утримання дітей;

- усунення підстав, які використовуються платниками аліментів для затягування розгляду справ про стягнення аліментів;

- врахування витрат платника аліментів, щодо яких останнім не доведено джерело походження коштів для їхнього фінансування, при визначенні розміру аліментів;

- збільшення мінімального розміру аліментів, які підлягають стягненню з платника аліментів;

- відповідальність за прострочення сплати додаткових витрат на дитину;

- стягнення аліментів у наказному провадженні за вимогою стягувача аліментів на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 доходу платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку у разі визначення розміру аліментів, як частки від заробітку матері, батька дитини або у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо заявлено вимогу про індексацію аліментів, присуджених у твердій грошовій формі;

- використання альтернативної підсудності у справах додаткових витрат на дитину, аліментів;

- звільнення позивача від сплати судового збору у справах про стягнення додаткових витрат, пені (неустойки) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів та зміну способу їхнього стягнення.

На що необхідно звернути увагу в першу чергу?

Раніше позивач (стягував аліментів) мав іти до суду та пройти всі кола пекла для того, щоб вистраждати довгоочікувані аліменти. Адже, якщо відповідач не являється до залу суду вперше, то судове засідання, як правило, переносять і в підсумку для отримання рішення треба було витрати більш ніж півроку часу.

Сьогодні така багатостраждальна процедура змінюється більш райдужними моментами, а саме, відтепер рішення суду про стягнення аліментів можна отримати протягом 3-х днів, максимум тижня. Спрощена процедура у наказному провадженні у тому, що до суду йти не потрібно, лише подається заява, і суд без судових засідань виносить одразу рішення. Після цього, рішення суду треба направити до органу виконавчої служби, і все, рішення починає виконуватися.

Крім того, позивач має змогу подати заяву до суду не за місцем проживання відповідача, а також і за своїм, при цьому не сплачуючи судовий збір.

Проте, якщо платник аліментів не згоден із рішенням суду і вказана сума для нього є не підйомною, то відтепер він сам має ходити до суду та доводити, чому це так і як він бачить сплату аліментів. І відтепер ця процедура - вже його головний біль.

Хочеться зазначити, що цей Закон забезпечив не лише миттєве вирішення спору, альтернативну підсудність, але й змінив відсотки щодо стягування, раніше це було 30%, зараз - 50% від прожиткового мінімуму.

Як відомо, прожитковий мінімум для дітей до 6 років з 1 травня становить 1426 гривень, з грудня - 1492 гривні. Відповідно мінімальні аліменти для дитини такого віку будуть становити щонайменше 713 гривень з 1 травня, та 746 гривень з 1 грудня.

Для дітей у віці від 6 до 18 років прожитковий мінімум становить 1777 гривень з 1 травня поточного року, та 1860 гривень з 1 грудня, тобто щонайменше на утримання дитини можна отримати 889 гривень та 930 гривень з грудня місяця.

Проте, якщо позивач (стягувач аліментів) вважає, що відповідач може і зобов'язаний сплачувати більшу частину на утримання своїх дітей, тоді необхідно звертатися все ж таки до класичного судового провадження та доводити і обґрунтовувати свою думку з цього приводу, а це вже час і зовсім інша історія.

Необхідно зазначити також, що при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів. Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

При виконанні виконавчого провадження щодо стягнення аліментів з інших членів сім'ї та родичів застосовуються вимоги тих же законодавчих актів, що і при загальному стягненні аліментів, але з особливостями, визначеними у Сімейному кодексі України.