Деякі питання законності вручення повістки

Багатьох людей цікавить питання вручення повістки, і цією статтею я хочу звернути увагу читача на головні питання: хто, коли і як може вручати повістку.
У зв’язку із потребами армії, захист територіальної цілісності України потребує великої кількості молодих юнаків, які мають бути призвані до лав Збройних Сил України. Потреби армії не завжди відповідають наявній кількості осіб, які можуть бути призвані на військову службу, велике навантаження на військкомати дуже часто створюють умови для порушення вимог щодо вручення повісток.
Постановою Кабінету Міністів України від 21 березня 2002 р. № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» (далі – Положення) передбачений лише порядок вручення повістки при призові на строкову військову службу, проте він є загальним і не встановлює деталі та особливості вручення повістки. Інші випадки призову на військову службу, зокрема у зв’язку із мобілізацією, законом не врегулюванні взагалі.

Хто може вручати повістку?
Отже, відповідно до п. 64 Положення оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їхнє прибуття на призовні дільниці відбувається за наказами районних військових комісарів і повістками, врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.
Необхідно звернути увагу, що у зв’язку із великим колом осіб, що можуть бути наділені повноваженнями для вручення повістки, особа, що вручає повістку, не обов’язково має бути військовослужбовцем та носити форму.
У той же час, особа, що має намір вручити повістку, має представитися, назвати свою посаду, підстави, відповідно до яких особам надані повноваження на вручення повістки.
Якщо зі слів особи стає зрозуміло, що вона є військовослужбовцем та служить у військовому комісаріаті, це означає, що вона перебуває при виконанні службових обов’язків, така особа має пред’явити військовий квиток або посвідчення офіцера. Крім того, при виконанні військових обов’язків особа має бути одягнена у військову форму, що має містити знаки розрізнення військовослужбовців, зокрема погони, нашивки.
Проте важливим є той факт, що ні офіцер, ні цивільна особа при врученні повістки не має права вимагати від особи пред’явити документи та назви своє прізвище.
Відповідно до чинного законодавства представники поліції мають права перевіряти документи у осіб, якщо є підозра щодо вчинення злочину, появи в стані алкогольного сп’яніння та інше, проте вони повинні назвати причину такої перевірки документів. У той же час, представники поліції повноважень на вручення повісток не мають.

Чи мають право працівники поліції вручати повістки?
Якщо Ви є учасником дорожнього руху і переймаєтесь, чи може працівник поліції зупинити транспортний засіб і після перевірки документів вручити повістку, то наразі можливо з упевненістю сказати, що працівники поліції повноважень на вручення повісток не мають і повістка, отримана таким шляхом, може бути оскаржена в судовому порядку.

Де повістка може бути вручена майбутньому військовослужбовцю?
Саме питання місця вручення повістки у нормативних документах детально не описано, проте більшість юристів з цього питання вважають, що повістка має бути вручена за місцем роботи/навчання або місцем проживання громадянина для можливості встановлення особи.

Чи можуть представники військомату примусово доставити військовозобов’язаного до призивного пункту?
Згідно із чинним законодавством прибуття особи до призовного пункту покладається на військовозобов’язаного. Будь-які дії його примусового характеру щодо утримання особи є незаконними та законодавством не передбачені.
Випадки затримки особи можливі лише поліцією при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення та безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні.

Що має містити повістка?
У повістці повинно бути вказано прізвище, ім’я та по-батькові мобілізованого, його адреса. Також військова спеціальність повинна співпадати зі спеціальністю, записаною у військовому квитку. Крім того, в повістці повинні бути вказані: дата, час, адреса місця прибуття та перелік документів, які особа повинна мати при собі. Повістка повинна бути скріплена печаткою та підписом військового комісара.

Чи вважається отримання повістки поштою належним повідомленням?
Відповідно до Положення особа має отримати повістку від представника особисто, для належного повідомлення військовозобов’язаний має підписати корінець повістки, який підлягає зберіганню у військоматі.
Чи вважається передача повістки родичам військовозобов’язаного належним повідомленням?
Оскільки особа має отримати повістку особисто, під підпис, отримання повістки родичами не вважається належним її отриманням.

Чи вважається належним повідомленням отримання інформації про призов телефонним дзвінком?
Оскільки особа має отримати повістку особисто, під підпис, отримання інформації про призов або отримання повістки або запрошення до військкомату телефонним зв’язком не може вважатися належним повідомленням особи.

Чи можна відмовитися від підпису повістки, якщо особа призовника встановлена?
У випадку відмови призовника від підпису повістки, особою, що вручає таку повістку, можливе складання акту відмови від отримання повістки. Складений акт про відмову від отримання повістки може бути направлений до правоохоронних органів для притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності щодо ухилення від військової служби.